Smaki Andaluzji

Jeden z ciekawszych, także kulinarnie, regionów Hiszpanii to Andaluzja. Leżąca nad morzem, a więc bogata w jego owoce, Andaluzja posiada na swoim terenie także tereny górskie, które sprzyjają hodowli kóz i owiec. Na hiszpańskim południu, w andaluzyjskiej prowincji Huelva produkowana jest przepyszna szynka, wytwarzana z czarnych świń iberyjskich. Jej jakość zależy głównie od tego, jak owe zwierzęta są karmione.

Powinny być wypasane na wolności, na terenie tutejszych lasów, w których jest dużo żołędzi, które im najbardziej smakują. Czasem świniom podaje się także ziarna zbóż. Z andaluzyjskiej wieprzowiny produkuje się także paprykową kiełbasę czyli chorizo oraz kaszankę o nazwie morcilla. Świnie te są tak cenne, że z każdego ich fragmentu robi się mięso lub wędliny, nawet z uszu, jelit i ogonów.

Robi się z nich przystawki ale i gulasze, jak choćby cocido z dodatkiem ciecierzycy. W Andaluzji jada się także paellę przyrządzoną z mięsa królika, ślimaków i ryżu. Robi się ją na kuchni opalanej drewnem. W regionie tym jada się także proste zupy, także chłodniki, jak choćby znane i w innych regionach gazpacho.