Transport lotniczy i jego najważniejsze wady

Wiele osób boi się latać samolotami, ponieważ obawiają się katastrofy lotniczej. Choć jest to zasadne, należy uświadomić sobie fakt, że samoloty spośród wszystkich pojazdów mają statystycznie najmniej wypadów – są najbezpieczniejszą formą transportu oraz najbardziej komfortową.

Przesyłki, jakie są przesyłane tą drogą są najmniej narażone na uszkodzenia podczas przeładunku. Jednak transporty lotniczy ma niekwestionowanie swoje wady, które to sprawiają, że wiele osób rezygnuje z ich usług.

Poznajmy je! Pierwsza rzecz to oczywiście koszta. Wysłanie listu drogą lotniczą nie należy do tanich – składa się na to mnóstwo czynników.

Pierwszy to koszt wyprodukowania samolotu, drugi – koszt paliwa, które musi wystarczyć na kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. W cenę „znaczka” wchodzi także budowa całej infrastruktury, w skład której wchodzi lotnisko i całe jego zaplecze.

Kolejna rzecz to wielkość przesyłek – małe wejdą bez problemu na podkład. Duże – już niekoniecznie.

Samolotem nie przewieziemy także samochodów, kontenerów czy samochodów ciężarowych. Ich ładowność jest ściśle ograniczona.

Poważną wadą jest także uzależnienie od warunków pogodowych. Jeśli na dworze jest zawierucha, silny wiatr lub opady ograniczające widoczność, wówczas lot się nie odbywa.

www.zzg.zgora.pl