Loty i transport lotniczy w Polsce

W Polsce transport lotniczy jest wciąż mało popularny. Nie oznacza to jednak, że wcale nie istniej lub że jest marginalizowany. Nasz kraj jest stosunkowo mały, a odległości między poszczególnymi dużymi miastami nie są dalekie – nieraz wolimy więc pokonać je pociągiem lub samochodem.

Nie da się ukryć, że przelot byłby krótszy, jednak nie na tyle, ale aż tak dużo za niego płacić. Już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, bo w 1919 roku zaczęły się odbywać pierwsze regularne loty pasażerskie na krótki odległości. Początkowo uruchomiono linię biegnącą z Warszawy aż do Gdańska.

Następnie kolejne. Najważniejszymi portami lotniczymi w kraju były i są nadal – Warszawa Okęcie. To najbardziej okazały i najładniejszy port w całym kraju.

Rocznie odprawia się tu nawet 10 mln osób, co stawia nas wysoko w rankingu europejskim. Kolejne nieco mniejsze, jednak nie mniej ważne lotniska mieszczą się w Katowicach, Krakowie oraz we Wrocławiu. W ciągu roku korzysta z nich około dwóch lub trzech milionów pasażerów.