Kwestia systemu operacyjnego

Smartfony różnią się pomiędzy sobą systemami operacyjnymi, od których w znacznym stopniu zależy wygoda naszego użytkowania sprzętu. Prawdę mówiąc, są tylko trzy takie systemy, które naprawdę się liczą.

Jest to iOS, Android oraz Windows Phone. Pierwszy z wymenionych systemów operacyjnych jest mocno promowany przez znaną w branży frmę Apple.

Jest on zresztą używany tylko i wyłącznie na urządzeniach tego koncernu, a dokładnie na tabletach iPAD oraz iPhone-ach. Drugi system, czyli Android, to z kolei „pupil” Google-a.

Dla kontrastu wobec poprzednika jest to system otwarty, powszechnie stosowany przez licznych producentów smartfonów, wśród których dominuje wyrób prosto z Korei, a mianowicie Samsung. Zauważmy jednak, że odmienne modele smartfonów mogą posiadać różne wersje Androida.

Można również wyróżnić system operacyjny o nazwie Windows Phone, którego autorem jest Microsoft, rozsławiony przede wszystkim pośród posiadaczy osobistych komputerów. Są też urządzenia, które mogą poszczycić się własnym systemem operacyjnym.

Przykładem jest tu Blackberry.