Jakie lampy wybrać do kuchni?

Oświetlenie to jeden z najważniejszych aspektów prawidłowego wystroju wnętrz. Dobre oświetlenie jest szczególnie ważne w kuchni – wszak to właśnie dzięki temu będziemy bardzo dobrze widzieć, co gotujemy i spożywamy. Warto więc zainwestować nie w jedno, lecz w kilka źródeł światła w kuchni, co sprawi, że nasza praca będzie o wiele bardziej komfortowa. W kuchni nie może być bowiem zbyt ciemno, a na dodatek koniecznie należy oświetlić poszczególne jej punkty, a więc:

  • wszystkie blaty,
  • stół,
  • zlewozmywak,
  • kuchenkę.

Oczywiście nie należy przy tym zapominać, że tak jak w innych pomieszczeniach, tak i w kuchni potrzebne jest również oświetlenie ogólne, które będziemy mogli włączyć za każdym razem, gdy do niej wejdziemy i rozświetlić tym samym całe wnętrze. Takie oświetlenie musi być przede wszystkim dobrze rozproszone, aby obejmować całe pomieszczenie. Świetnie sprawdzi się tutaj więc lampa sufitowa czy też oprawa sufitowa.

W dalszej kolejności możemy przejść do poszukiwania źródeł światła punktowego i miejscowego – tutaj niezwykle istotne będzie oświetlenie stołu, jeśli ten oczywiście znajduje się w kuchni. W takiej sytuacji należy postawić na lampę, która oświetli cały stół, ale nie będzie przy tym oślepiać siedzących przy nim osób.

Lampy do oświetlenia miejscowego w kuchni

Stół to jednak nie wszystko, bo bardzo ważne jest zadbać także o światło padające na zlewozmywak czy też wszystkie blaty. W ten sposób nasza praca w kuchni będzie o wiele łatwiejsza, nawet wieczorami. Tego typu źródła powinny jednak świecić nie rozproszonym, lecz jasnym i skupionym światłem – dzięki temu wykonywanie takich czynności jak zmywanie naczyń czy przygotowywanie posiłków będzie mogło odbywać się bez żadnych zakłóceń. Ciekawym rozwiązaniem jest więc postawienie na oświetlenie od spodu szafek wiszących, które będzie padać bezpośrednio na blaty oraz zlewozmywak. W większości przypadków oświetlenie montowane jest także przy okapie nad kuchenką, co da nam kolejne źródło światła.

W ten sposób cała kuchnia będzie prawidłowo oświetlona, począwszy od blatów, poprzez kuchenkę i zlewozmywak, a na stole kończąc.