Dom Bańka we Francji

Palais Bulles to Dom Bańka zaprojektowany przez zmarłego w 2014 roku węgierskiego architekta Antti Lovag’a. Projekt ten został stworzony w latach 70-tych XX wieku na zlecenie Pierre’a Bernarda, a zrealizowany we francuskiej miejscowości Théoule-sur-Mer.

Budowa trwała od 1975 do 1989 roku. W 1991 roku budynek odkupił słynny projektant mody, Pierre Cardin, który uczynił z niego prywatne centrum kulturalno – rozrywkowe.

Ten futurystyczny pałac położony jest w pobliżu Cannes. Składa się z kompilacji brył przypominających pęcherze.

Węgierski architekt uważał bowiem, iż linia prosta jest „agresją przeciw naturze”, toteż posługiwał się jedynie liniami zakrzywionymi. Kulistość i obłość kształtów miała nawiązywać do kształtów kobiecych, bądź przywodzić na myśl powrót do jaskini.

Ogromny dom składa się z sali bankietowej na 350 osób, panoramicznego salonu, 28 pokoi oraz 10 apartamentów, z których każdy został urządzony przez współczesnego artystę. Ponadto na terenie rezydencji znajdują się baseny, stawy i ogrody na przestrzeni ponad 8500 metrów kwadratowych, a do tego amfiteatr na wolnym powietrzu, przeznaczony dla 500 osób i wychodzący na Morze Śródziemne (z niepowtarzalnym widokiem na zatokę Cannes).

www.xxiv-ozhs.pl