Do czego służy aparat USG?

Aparat USG to jedno z najważniejszych urządzeń wykorzystywanych przez specjalistów do diagnozy różnego rodzaju schorzeń czy urazów. Za jego pomocą wykonuje się bowiem ultrasonografię, czyli nieinwazyjne badanie, za sprawą którego specjaliście mogą postawić diagnozę organów wewnętrznych. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób działa aparat USG.

Jak się okazuje, działa on przede wszystkim poprzez wykorzystanie rozchodzenia się ultradźwięków oraz zjawiska temu towarzyszące. Ultrasonograf pozwala więc na zobrazowanie struktury organizmu pacjenta bez konieczności wykonywania często skomplikowanych zabiegów. Nic więc dziwnego, że aparat USG znajdziemy w zasadzie w większości gabinetów lekarskich – w wielu przypadkach to właśnie tego typu nowoczesny sprzęt okazuje się być niezwykle dużym ułatwieniem pracy i pomocą w trudnych sytuacjach.

Ultrasonograf znalazł swoje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach medycyny. Pozwala bowiem zdiagnozować choroby związane z wątrobą, trzustką czy układem pokarmowym. Jakby tego było mało, to właśnie aparat USG jest konieczny, aby wykonać bardzo popularne badanie jakim jest echo serca.

Dzięki temu ultrasonograf wykorzystuje się więc również w diagnostyce chorób serca.

Od czego zależą koszty aparatów USG?

Warto wiedzieć, że aparaty USG stosuje się w medycynie od wielu lat, jednak wraz z postępem technicznym, maszyny te również stają się coraz bardziej nowoczesne i dają lekarzom coraz więcej możliwości. Z tego też powodu rośnie ich cena – nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, ile kosztuje aparat USG i od czego tak w zasadzie ta cena zależy.

Trzeba zdać sobie sprawę, że tego typu sprzęt często potrafi ratować życie, stąd też nie dziwne, że aparaty USG osiągają takie ceny. Cena rośnie wraz z zaawansowaniem technicznym poszczególnych modeli – wiele zależy więc od tego, w jakie funkcje został wyposażony aparat USG. Najnowocześniejsze ultrasonografy mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów, natomiast najtańsze kieszonkowe aparaty USG to koszt rzędu 9-10 tysięcy złotych.

Poza różnego rodzaju nowinkami technologicznymi, na cenę aparatu USG największy wpływ ma głowica, gdyż stanowi ona najważniejszy element diagnostyczny. W związku z tym, cena ultrasonografu może różnić się w zależności od rodzaju, budowy i przeznaczenia głowicy.